Pondělí: Mé vytoužené místo bylo ve Zdravotním ústavě se sídlem v Olomouci, a tam jsem se taky dostala. Po představení personálu a prohlídce prostor budovy jsme byli obeznámeni s bezpečnostním řádem. Jelikož bylo poučení o bezpečnosti a zásadách v laboratoři zdlouhavé, po skončení přednesu jsme byli propuštěni domů.
Domů jsme to vzali přes Šantovku.
A přes Captain Morgan´s restauraci, kde mají studenti na průkaz ISIC 1+1 zdarma pizzu
Úterý: V úterý už nebylo o práci nouze. Jako první jsme kalibrovali pipety. Byl to pro nás přínosný úkol, protože ve škole se setkáváme pouze se starými skleněnými pipetami, a zde jsme pracovali s pipetami automatickými.
- Kalibrace pipet - Jako první jsme vždy zapsali typ, evidenční číslo, a kapacitu pipety. Poté jsme postupně nastavovali požadované hodnoty. U pipet o objemu 10 - 100µl jsme postupně nastavili hodnoty 20, 50 a 100µl. U pipet o objemu 100 - 1000µl jsme postupně nastavili hodnoty 200, 500 a 1000µl. U každé hodnoty jsme provedli 7 měření a zapsali do tabulky. Měření se provádí tak, že si na váhy dáme kádinku, kterou vytárujeme. Do kádinky poté odpipetujeme stanovený objem, který převedeme do kádinky. Po ustálení opíšeme hodnotu z váhy do tabulky. Nesmíme zapomínat na vytárovaní kádinky po každém měření. Při tomto úkolu jsme si osvojili práci s automatickými pipetami.
Stanovení obsahu ftalátů v hračkách - 1. část - Druhým úterním úkolem byla homogenizace vzorku pro stanovení obsahu ftalátů v hračkách, přesněji v panenkách. Tento úkol pro nás byl velmi zajímavý a úsměvný, protože šlo o nastříhání hlav, těchto panenek, na malé jednodušeji extrahovatelné částice. Po zhomogenizování směsi jsme provedli kvartaci. Poté jsme se přesunuli do váhovny a navažovali jednotlivé vzorky na váhu 2,00???. Po navážení jsme vzorek převedli do destilační baňky. Tímto krokem pro nás úterní praxe skončila.
homogenizace vzorku
navažování
výsledná hmotnost vzorku
převedení do destilačních baněk
Středa: Ve středu jsme byli se spolužákem rozděleni každý do jiné laboratoře. On dělal pH, vodivost a CHSK v bazénových, pitných a odpadních vodách. Já jsem stanovovala organické látky, pesticidy apod. v pitných, odpadních a klečových vodách.
- Stanovení obsahu ftalátů v hračkách - 2. část - Jako první jsem dala extrahovat, v úterý připravené, hračky, které se extrahovaly 12 hodin.
- Stanovení organických látek ve vodě - Začali jsme s přípravou standardů a následným stanovením daných vzorků. Stanovení probíhá tak, že si do 2 litrové baňky nalijeme vzorek, přidáme požadované množství standardy, dále přidáme 20 ml hexanu a dáme 5 minut třepat na třepačku. Po pěti minutách třepání následuje 5ti minutové stání. Po stání následuje odebrání 10 ml horní vrstvy do kyvet, které se následně zahustí. Zahušťuje se pomocí dusíku, některé vzorky do 0,5 ml, některé vzorky do sucha ( rozdíl je, pokud děláme standardy či vzorky). Po zahuštění přidáme do kyvety tolik rozpouštědla, aby výsledný objem byl přesně 1 ml, který se pak stanovuje na plynovém, nebo kapalinovém chromatografu. Středa pro mě byla poměrně náročná, protože jsem poznala spoustu nových věcí a zjistila hodně nových informací.
- pH -je základní údaj pro stanovení kvality vody, pH se měří pH metry pomocí elektrod, pH papírky, nebo acidobazickými indikátory.
- Vodivost - Jedná se o základní údaj pro určení kvality vody a velmi často bývá sledována kontinuelně např. u kotelní a odpadní vody. Udává celkový obsah iontů ve vodě, protože běžné ionty mají vodivost přibližně stejnou a celková vodivost je dána součtem vodivostí jednotlivých iontů.
- CHSK - chemická spotřeba kyslíku, která udává obsah oxidovatelných látek ve vodě, které stanovíme manganometricky. Udává nám organické znečištění. Toto stanovení nelze provést přímo, protože oxidace organických látek probíhá velmi pomalu. Postupujeme tak, že ke vzorku vody přidáme po okyselení manganistan draselný a povaříme. Tím se zoxidují veškeré oxidovatelné látky ve vzorku. vody. Poté přidáme ekvimolární množství kyseliny šťavelové a její nadbytek pak retitrujeme manganistanem draselným do právě růžového zabarvení.
Čtvrtek: Čtvrtek byl téměř totožný se středou ( stanovení org. látek ve vodě), akorát s tím rozdílem, že jsem navíc čistila hamiltonky a filtrovala hračky. Hamiltonky jsou dávkovací stříkačky, které dávkují v µl. Práce s nimi není jednoduchá, protože při dávkování nesmíte nabrat ani nejmenší bublinku vzduchu. Než jsem se s hamiltonkou tzv. domluvila, trvalo mi to zhruba 10 minut. I zkušené laborantky nabírají vzorek třeba na 5x, protože je nutná plynulost tahu a dobrá poloha jehly v roztoku.
- Čištění hamiltonek - Oproti dávkování není čistění žádná věda. Stačí nám odsávání pomocí vodní vývěvy, methanol, aceton a hexan. Postup je následující. Z použité hamiltonky vyjmeme píst, který otřeme do buničiny. Hamiltonku připojíme na odsávání a 3x nasajeme methanol, poté 3x nasajeme aceton, a nakonec 3x nasajeme hexan. Pak znovu nasadíme píst a hamiltonka je vyčištěná a připravená k dalšímu použití.
Stanovení obsahu ftalátů v hračkách - 3. část - Vyextrahované hlavičky od panenek jsem převáděla z destilační baňky, přes skleněné filtry, do odměrných baněk. Jelikož se všechny látky z plastu vyextrahovaly do rozpouštědla, hmotu už jsme nepotřebovali. Nutné bylo důkladné vypláchnutí etherem a převedení všech nastříhaných částí. Dalším důležitým faktorem při stanovení je doplnění po rysku, i když se ether vypařuje, tím pádem se bude hladina měnit a je nutné ji přímo před stanovením doplnit. Pak následuje samotné stanovení, které se dělá na přístrojích.
Pátek: Pátek byl krátký, paní laborantka mi slíbila, že mě pustí dřív, protože musím cestovat domů. Práce byla podobná jako ve středu a ve čtvrtek. Hned ráno jsme udělali standardy, poté přišly další panenky, tak jsem rozstříhala další panenku a byla jsem propuštěna domů :)
Žádné komentáře:
Okomentovat