Nejzákladnějším typem cementu je portlandský cement. Cement je pojivo obsahující sloučeniny, jejichž složení lze vyjádřit oxidy. Hlavními sloučeninami jsou tzv. slínkové minerály: dikalcium silikát, trikalcium silikát, trikalcium aluminát, tetrakalcium alumino ferit. Tyto sloučeni tvoří slínek,který vzniká v cementářké peci. Rozemletím slínku vzniká cement. Slínek se vyrábí z vápenců, jílů a hlín. Mísení surovin musí být prováděno tak, aby ve výsledném slínku byl oxid vápenatý vázán do slínkových minerálů. Oxid vápenatý nesmí zůstat volný, způsobil by při hydrataci cementu praskání betonu. Z těchto důvodů musíme znát přesný chemický rozbor. Kritérium pro mísení surovin tzv. hydraulický modul( Mh).Suroviny se denně analyzují, vyhodnocují a stanovuje se poměr mísení Mh má hodnotu 1,7 -2,4 a udržuje se na hodnotě 2.
Vlastní výroba: Vápenec se drtí, mele a pak se smísí s hlinitou nebo jílovitou složkou. Mletí a mísení ( tzv. homogenizace) probíhá za 1) za mokra, za 2) za sucha.
- Za mokra: vzniká surovinový kal, který obsahuje až 40% vody. Tento způsob bývá méně prašný, lepší homogenizace, ale ekonomicky náročný proces. Vodu je nutné odpařit v peci ( spotřeba více energie)
- v současnosti se používá způsob Za sucha: tzv. pneumatická homogenizace, vzniká zhomogenizovaný prášek.
Rotační cementářská pec
Délka pece je 40 -150 metrů a má průměr 3-6 m. Pro mokrý způsob má pec větší rozměry než pro způsob suchý. Pec je mírně skloněná. Vytápí se zemním plynem. Pec má tři pásma:
- sušící
- kalcinační - zde se rozkládají suroviny na oxidy
- slinovací - dosahujeme zde nejvyšších teplot až 1450°C, dochází k částečné tvorb taveniny a k chemickým reakcím vedoucím ke vniku slínkových minerálů.
Dalším typem cementu je struskoportlandský = při mletí se do cementu přidává vysokopecní struska.
Cement se využívá především pro výrobu betonu = směs cementu, vody a kameniva.
aplikace betonu
popraskaný beton
Žádné komentáře:
Okomentovat