Podle mého názoru měla největší úspěch vizovická čokoládovna Carletti. Lahodné čokoládě totiž neodolá snad nikdo. Ve Vizovicích se čokoláda nevyrábí přímo, ale zpracovává se z čokoládových pecek do nejrůznějších formiček a tvarů.
Jako první jsme se dozvěděli o historii čokolády, jak se k ní přišlo, o prvních objevitelích, o prvních neúspěších, až po dnešní výrobu. Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, které se sbírají na velkých plantážích, vyloupou se, vysuší několik dní, pak se praží na slunci, pak putují do pytlů a alou k odběrateli, kde se zbavují šlupek, drtí se, melou, pak se míchají s ingrediencemi a hnětají se až 72 hodin, dokud nemá - už čokoláda- požadovanou vůni a chuť.
kakaové boby
Celý postup je samozřejmě mnohem složitější a zdlouhavější, ale musíte pochopit, že kromě výborné chuti čokolády mi toho v hlavě moc nezůstalo, protože výklad byl trochu komplikovanější. Paní, co nás seznamovala s čokoládovnou hovořila česky, naše paní učitelka výklad překládala do angličtiny, a paní učitelka Portugalců překládala výklad do portugalštiny, protože žáci z Portugalska angličtinu moc neovládají.
Co jsem si ovšem zapamatovala je to, že čokoládovna Carletti odebírá čokoládové pecičky, které následně rozpouští, míchá za dané teploty, přidává různé ingredience, nalévá do forem, vytváří výborné pralinky a mnoho mnoho dalšího.
čokoládové pecičky
Možná Vám poškádlím chuťové buňky tím, že jsme si tyto pecičky mohli vyzkoušet :) a tím ochutnávání rozhodně neskončilo!
Po prezentaci jsme šli do místnosti, kde byl stroj, který udržoval danou teplotu a rozpuštěnou čokoládu neustále míchal. Zde se nám představila paní, která vymýšlí v čokoládovně všechny náplně do pralinek. Čokoládu má opravdu ráda a když jsme jí říkali, že vůbec nevypadá na to, že její prací je ochutnávání čokolády odpověděla: " To je tím, že jím každý den čokoládu, tělo si zvykne. Nejsem zastáncem nějakých diet. Když mám na něco chuť, tak si to prostě dám"
Velkou radost nám udělala tím, že nám dala ochutnat horkou, namíchanou čokoládu přímo ze stroje.
Na foktách: plnění čokoládových korpusů horkou, nadýchanou čokoládou. Jak můj spolužák pravil "Úplně se mi do ní zabořil jazyk"..Kdo by odolal ? :)
Byla nám popsána a názorně ukázána i výroba čokoládových zvířátek. Nemusí se jednat vždy o zvířata, v nabídce formiček je spousta zajímavých exemplářů. Každá forma se skládá ze dvou částí. Chceme-li, aby mělo čokoládové zvířátko například bílé nohy, nebo třeba oči, je nutné vmalovat dané části těla úplně jako první. Do formy se malé části malují štětcem a je to opravdová piplačka. Po zaschnutí se může pokračovat dále.
Forma se spojí a nalije se do ní rozpracovaná čokoláda, která se na vibrační destičce zbaví bublinek. Veškerý obsah čokolády se důkladně vylije zpět do hnětače. Formy jsou vyráběny ze speciálního materiálu. Ve formě zůstane vždy jen vrstva, která je všude stejně tlustá. Po zaschnutí čokolády se vyjme daný tvar z formy, upraví se hrany po spojích a je hotovo :)
Dají se vyrobit i formy na přání, ale pořádně by se vám to prodražilo..jedna taková čokoládová postavička by vás stála až několik tisíc korun, kvůli náročnosti materiálu formy.
U pralinek totiž není důležitá chuť čokolády, ale náplně. Když byla krusta zaschlá, naplnila se, v našem případě, lískooříškovou náplní. Po vytřesení bublinek a sklepání se opět forma zalila čokoládou. Pak už zbývalo jen počkat, než čokoláda zaschne....a
A JDE SE OCHUTNÁVAT!! :))
Žádné komentáře:
Okomentovat